From Arena the Valor come Tekken, here’s what’s happening in esports at the 30th SEA Games.

Anda sedang menonton: Indonesia vs brunei sea games 2019


*

For the very first time in its 60 year history, esports will be contested as medal occasions at the Southeast asian Games (SEA Games).

Esport competitions will certainly run native December 5 to 10, in ~ the Filoil paris V tengah in Manila, Philippines.

Nine nations will it is in participating in the games: Cambodia, Indonesia, Laos, Vietnam, Singapore, Malaysia, Philippines, Thailand, Myanmar. The only SEA gamings nations not participating in the esports events are Brunei and also East Timor.

Six titles will be contested:

Mobile Legends: Bang BangArena of ValorDota 2Tekken 7StarcraftHearthstone
*
Credit: mobile Legends

Mobile Legends: Bang Bang

Schedule (all waktu are GMT +8)

December 5

12:15 p.m. Qualifying rounds for group B8:40 p.m. Qualifying ring for team A

December 6

5:00 p.m. Top Bracket Final7:00 p.m. Reduced Bracket Semifinals

December 8

7:00 p.m. Gold Medal MatchCompeting teamsTeam Diversity Helheim (Cambodia)Team Indonesia (Indonesia)Team Laos (Laos)Team Bosskur (Malaysia)Eksdi fallen (Myanmar)Sibol (Philippines)EVOS Esports (Singapore)IDONOTSLEEP Esports (Thailand)VEC Fantasy key (Vietnam)
*
Image courtesy of Tencent.

Lihat lainnya: Contoh Ucapan 7 Bulanan Kehamilan : Kami Yang Berbahagia Bayu & Iga

Arena the Valor

Schedule (all waktu are GMT +8)

December 7

9:30 a.m. Blended – Qualifying ring for team A11:15 a.m. Mixed – Qualifying ring for team B1:00 p.m. Blended – Qualifying ring for group A

December 8

3:15 p.m. – combined – top Bracket Final5:00 p.m. Mixed – lower Bracket Semifinals

December 9

1:00p.m. Yellow Medal MatchCompeting TeamsEVOS Esports (Indonesia)Hobby computer system (Laos)Ikan Mashin (Malaysia)Team myanmar (Myanmar)Liyab Esports (Philippines)Resurgence (Singapore)Workpoint Fighting Fish (Thailand)Mocha ZD Esports (Vietnam)
*
Credit: Valve

Dota 2

Schedule (all waktu are GMT +8)

December 7

3:00 p.m. Qualifying rounds for group A5:15 p.m. Qualifying ring for group B

December 8

9:30 a.m. Upper Bracket Final12:15 p.m. Reduced Bracket Semifinals

December 9

4:00 p.m. Yellow Medal MatchCompeting TeamsPG.Barracx (Indonesia)Team Laos (Laos) BTeam Unicorn (Malaysia)Team myanmar (Myanmar)Team Adroit (Philippines)Team X (Singapore)Team Thailand (Thailand)496 Gaming (Vietnam)
*
Credit: Bandai Namco

Tekken 7

Schedule (all times are GMT +8)

December 10

1:30 p.m. Qualifying rounds for team A2:15 p.m. Qualifying ring for team A3:00 p.m. Qualifying ring for group A3:45 p.m. Qualifying rounds for team B4:30 p.m. Qualifying ring for group B9:25 p.m. Gold Medal MatchCompetitorsMuhammad “Meat” Jusuf (Indonesia) BPhet Ananh Thaiphachan (Laos)Shukor “Fate” Abdul (Malaysia)Muhammad Zarif Aiman (Malaysia)Andreij Hosea “Doujin” Albar (Philippines)Alexandre Gabrielle “AK” Laverez (Philippines)Ruslan Bin Abd “Lan94” Rahman (Singapore)Nopparut “Book” Hempamorn (Thailand)Rachawin “Shin Akuma” Tanasoontorngoon (Thailand)Minh Duc nguyen (Vietnam)Tai Tan nguyen (Vietnam)
*
Credit: Blizzard

Starcraft II

Schedule (all waktu are GMT +8)

December 5

2:00 p.m. Mixed – Qualifying ring for team A3:30 p.m. Combined – Qualifying ring for team B

December 6

1:15 p.m. Mixed – upper Bracket Final3:00 p.m. – lower Bracket Final

December 10

10:00 a.m. Gold Medal MatchCompetitorsEmmanuel “Quantel” Enrique (Indonesia)Dani Bondan Pramana “Deruziel” Lukman (Indonesia)Jonathan “Neutrals Fong” Wong Choon Hoong (Malaysia)Kien Khun “Ranger” Yap (Malaysia)Caviar Napoleon “EnDerr” Acampado (Philippines)Derick justin “Nuks” Santos (Philippines)Thomas “Blysk” Kopankiewicz (Singapore) Toh “Lobo” Wei Liang alvin (Singapore) Chanthorn Chatchapon (Thailand)Pichayut “StriKE” Prasertwit (Thailand)Le “Asura” Minh Hai (Vietnam)Tran “MeomaikA” Hong phúc (Vietnam)
*
Credit: Blizzard

Hearthstone

Schedule (all waktu are GMT +8)

December 5

5:15 p.m. Mixed – Qualifying ring for team A6:55 p.m. Mixed – Qualifying rounds for team B

December 6

9:30 a.m. Combined – upper Bracket11:15 a.m. Blended -Upper bracket Final

December 9

10:00 a.m. Gold Medal MatchCompetitorsRama Ariangga “Doahou” Akbar (Indonesia)Hendry Koentarto “Jothree” Handisurya (Indonesia)Zi “Lalasong” track Hee (Malaysia)Weng Kean “wkyew90” Yew (Malaysia)Jacinta Patricia “Jia” Dee (Philippines)Dustin “WaningMoon” Mangulabnan (Philippines)Chew “Khaius” Khai Kiat (Singapore)Benjamin “SGAhIce” Isa roberts (Singapore)Aukit “Patoyao” Kittikrairit (Thailand)Werit “Disdai” Popan (Thailand)Le Hong Phat (Vietnam)Long Hoang (Vietnam)

How come watch

Razer will certainly be streaming matches on its Twitch channel. Mediacorp will tambahan have a specialized channel top top Toggle come stream esports.